رشته های جدید به مجموعه رشته های «آزمون کارشناسی ارشد» اضافه شد

کد مطلب : 1394
تعداد بازدید : 375
1402/08/11
دوره گرایش های فرهنگ نویسی، معارف قرآن، نجوم در فقه، ادیان شرق، جنبش های نوپدید دینی، آموزش افراد با نیازهای ویژه، مطالعات فلسطین، روابط عمومی و رسانه های اجتماعی، رسانه در علوم شناختی، مخابرات و کنترل و الکترونیک ماهواره، اینترنت اشیا و حفاظت و مرمت میراث معماری و میراث شهری به مجموعه گرایش های رشته های مرتبط با آنها اضافه شده اند.

 

ثبت‌نام در آزمون کارشناسی‌ارشد ناپیوسته سال ۱۴۰۳ دانشگاه‌ها و مؤسسات آموزش عالی دولتی و غیردولتی و همچنین دانشگاه آزاد اسلامی از ۷ آبان آغاز شد و تا ۱۳ آبان ۱۴۰۲ ادامه دارد.

ثبت‌نام منحصراً به صورت اینترنتی و از طریق درگاه اطلاع رسانی سازمان سنجش آموزش کشور به نشانی: www.sanjesh.org انجام می‌شود و داوطلبان در صورتی که واجد شرایط هستند، می‌توانند حداکثر در دو رشته امتحانی (یک رشته اصلی و یک رشته شناور) متقاضی ثبت‌نام در این آزمون شوند.

دفترچه راهنمای شرکت در آزمون کارشناسی‌ارشد ناپیوسته سال ۱۴۰۳ حاوی شرایط عمومی و اختصاصی، مقررات وظیفه عمومی، مقررات مربوط به ضوابط ثبت‌نام اتباع غیرایرانی و توضیحات مربوط به سهمیه رزمندگان و ایثارگران همزمان با شروع ثبت نام، در درگاه اطلاع رسانی سازمان سنجش آموزش کشور در دسترس قرار گرفته است.

آزمون کارشناسی‌ارشد ناپیوسته سال ۱۴۰۳ نسبت به دوره قبل تغییراتی داشته است. از جمله این تغییرات می‌توان به برگزاری آزمون کارشناسی‌ارشد ناپیوسته سال ۱۴۰۳ در یک روز اشاره کرد.

آزمون کارشناسی ارشد سال ۱۴۰۳ در اسفندماه تنها در یک روز برگزار می‌شود و تعداد سوالات کاهش یافته و زمان برگزاری آزمون کمتر از گذشته می‌شود. تلاش شده زمان آزمون کارشناسی ارشد به استاندارد ۳ ساعت تا ۳ ساعت و نیم کاهش یابد.

از دیگر تغییرات آزمون کارشناسی‌ارشد ناپیوسته سال ۱۴۰۳ می‌توان به اضافه شدن برخی از رشته‌ها و گرایش‌های جدید به مجموعه کدرشته های ثبت نامی اشاره کرد.

بر اساس اعلام سازمان سنجش، جزئیات پذیرش دانشجو در هر یک از رشته گرایش‌ها پس از اعلام درخواست دانشگاه و تأیید مجوز پذیرش توسط دفتر گسترش آموزش عالی، توسط سازمان سنجش در دفترچه راهنمای انتخاب رشته (شماره ۲) سازمان سنجش آموزش کشور و یا دانشگاه آزاد اسلامی درج و به اطلاع داوطلبان می‌رسد.

در این دوره گرایش‌های فرهنگ نویسی، معارف قرآن، نجوم در فقه، ادیان شرق، جنبش‌های نوپدید دینی، آموزش افراد با نیازهای ویژه، مطالعات فلسطین، روابط عمومی و رسانه‌های اجتماعی، رسانه در علوم شناختی، مخابرات و کنترل و الکترونیک ماهواره، اینترنت اشیا و حفاظت و مرمت میراث معماری و میراث شهری به مجموعه گرایش‌های رشته‌های مرتبط با آنها اضافه شده اند.

همچنین رشته‌های مطالعات قرآن و حدیث معارف قرآن، احیا تراث قرآنی و حدیثی، تفسیر روایی، حکمت و کلام شیعی، مطالعات اسلامی به زبان خارجی، فلسفه اسلامی، زبان و ادبیات اردو، اندیشه سیاسی اجتماعی معاصر، مدیریت رسانه خدمت عمومی، دین و رسانه، محیط زیست شهری، بیوشیمی، بیوفیزیک، مهندسی شتابگر ذرات، محاسبات و ریاضیات مهندسی، آموزش مهندسی، مهندسی مواد پیشرفته، مرمت اشیا فرهنگی و تاریخی، باستان سنجی، کتاب آرایی، طراحی طلا و جواهربه این مجموعه رشته‌های مورد پذیرش اضافه شده اند.

تغییر عمده در گروه مهندسی این دوره از آزمون کارشناسی ارشد این است که رشته آموزش مهندسی به رشته‌های مهندسی برق، مهندسی پلیمر، مهندسی شیمی، مهندسی صنایع، مهندسی عمران، مهندسی مکانیک، مهندسی معدن، مهندسی فناوری اطلاعات (IT)، مهندسی کامپیوتر و معماری اضافه شده و آموزش مهندسی با کد رشته ۱۲۹۵ از مجموعه مهندسی حذف شده است.

کد رشته ۱۳۰۳ نباتات اصلاح و زراعت به کدرشته ۱۳۰۳ اگرواکولوژی و ژنتیک گیاهی و در کدرشته ۱۳۵۱ طراحی شهری، رشته «طراحی فضاهای آموزشی» به معماری محیط‌های یادگیری تغییر نام داده اند.

مطالب مشابه

نظرات خود در رابطه با این مطلب را مطرح نمائید
captcha